FITNESS

Yaş gruplarına göre aletli, aletsiz bilimsel çalışmalar

Maltepe’de özel eğitimi, dostluğu, yarım asırlık tecrübesiyle, Spor ve Eğitim Kulübümüz 700 m2’lik antreman, dinlenme, masa tenisi, tavla, satranç, oyun salonu, büfe ve kitaplığı ile tertemiz bir ortamda yenilenen salonumuzda, body building – fitness yaş gruplarına göre aletli ve aletsiz bilimsel çalışmalar ile hizmetnizdedir.

HAFTANIN HER GÜNÜ 13:00-22:00 ARASI SINIRSIZ KULLANIM İMKANI

FITNESS NEDİR?

Fitness sağlıklı olmak ve formda olmak anlamını taşır. Bu yüzden vücudunuzu zinde tutacak her turlu spor dalı fitness içerisinde barındırır. Fitness genellikle ülkemizde ve dünyada vücut geliştirme (Bodybuilding) ile karıştırılır.
Vücut geliştirme sporu, aletli veya aletsiz olarak yapılan, insan vücudunda bulunan kasların tümünün ya da bir kısmının çalıştırılmasına yönelik çalışmalardır. Asıl mantığı fiziksel olarak güç kazanmak olan bu spor kişinin kendi isteğine göre çeşitli dallara ayrılır.
Yani fitness kelimesi vücut geliştirmeyle ayni şey değildir. Çoğu spor dalı formda kalmayı ve sağlıklı olmayı sağlar. Bu nedenle neredeyse bütün spor dalları fitnessa dahildir.

Fitness ve Vücut Geliştirme Arasındaki Farklar

Yukarıda da bahsettiğim gibi fitness ile vücut geliştirme sporu birbiriyle karıştırılır. Alakasız olan bu iki kavramın birbiriyle karıştırılmasının en önemli nedeni fitness yapan birinin de kaslı görünmesidir. Her spor dalı gibi fitness da kas gelişimini sağlar ve güzel bir görünüm kazandırır.
Fitness ile vücut geliştirme arasında çok büyük bir fark bulunur. Fitness, bedenin sağlıklı olmasını sağlayan bir spor çeşididir. Vücut geliştirme ise aletli veya aletsiz bütün vücudun veya belli bir kas gurubunun geliştirilmesidir. Vücut geliştirme kaslara hacim ve kütlesel olarak büyütmeyi hedeflerken fitness ise sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı hedefler. Kas geliştirme egzersizlerini de barındıran fitness, sağlıklı yaşama adına önemli olan, hızlı veya yavaş tempo yürüyüş, koşma, kürek çekme, kardiyovasküler egzersizler, pedal çevirme, tırmanma gibi birçok egzersizi bünyesinde barındırır.
Fitness ve vücut geliştirme sporu arasındaki farkı sporcuların hacimlerine bakarak ta anlayabiliriz. Vücut gelistirme sporu sadece kaslara odaklandığı için fitness yapan bir insandan çok daha hacimli ve iri olurlar. Fitness yapan sporcular ise daha ince daha çevik ve daha preslenmiş kaslara sahiptirler.

KAYIT

Cesur Spor Kulübü’nün olanaklarından yararlanmak için aşağıdaki kayıt formunu doldurunuz.

Katılmak İstediğiniz Branşlar